Güncelleme: 00:57 TSİ 22 Temmuz 2011 Cuma
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Turkcell davasında yeni karar

Doğu Karayip Temyiz Mahkemesi, Altimo bünyesinde faaliyet yürüten Alfa'nın Turkcell'deki Çukurova hisselerinin yasal ve nihai hamili olduğunu teyit etti.
Turkcell davasında yeni karar
Güncelleme: 00:57 TSİ 22 Temmuz 2011 Cuma

Mahkeme kararı ile ilgili Altimo'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Temmuz 2011 tarihinde Doğu Karayip Temyiz Mahkemesi (bundan sonra mahkeme diye anılacaktır) Alfa'nın daha önce Çukurova Grubu tarafından bağlı şirketler Cukurova Telecom Holdings Limited (CTH) ve Cukurova Finance International Limited'in (CFI) denetiminde bulunan Turkcell hisselerinin 27 Nisan 2007 tarihinden beri yasal ve nihai hamili olduğunu teyit eden bir karara varmıştır.

Mahkeme Çukurova'nın Turkcell'deki hisselerine Alfa tarafından Kasım 2005'te verilen kredinin geri ödemesinde defalarca temerrüde düşülmesi üzerine sözleşmeye uygun ve yasal olarak geçerli biçimde el koyulduğunu teyit etmiş bulunmaktadır. Mahkeme ayrıca Altimo'nun krediyle ilgili teminatın koşullarını icra ederken iyi niyetle hareket etmiş bulunduğu yönündeki ilk hükmü de doğru bulmaktadır."

Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Mahkemenin Alfa ve Çukurova arasında minimum 5 sene devam edecek bir davayı sona erdirdiğini belirten Dumalkin, "2009'da Privy Counsel Çukurova'nın Turkcell'de bulunan hisselerine Alfa tarafından uygun biçimde el konulduğunu teyit etmişti. Temyiz mahkemesi de şimdi Çukurova'nın en azından üç kere borcunu ödemekte temerrüde düştüğünü teyit etmiş bulunuyor. Dolayısıyla şu anda Alfa dava konusu Turkcell hisselerine yasal olarak geçerli biçimde sahip bulunmaktadır." dedi

Dumalkin, "Altimo, Turkcell'de hissedar olmaktan gurur duymaktadır. Hissedarların bileşiminden bağımsız olarak Turkcell'in Türk kimliğini ve Türk yönetimini koruması gerektiğine kanaat getiriyoruz. Turkcell'in Türkiye'deki büyümesinin ve şirketin global çapta dünyanın önde gelen mobil operatörlerinden biri olmasına yardımcı olacak biçimde uluslararası arenadaki açılımına bütünüyle bağlıyız." ifadelerini kullandı.

Alfa, 2007'de Çukurova'ya kullandırdığı 1,35 milyar dolarlık krediye karşılık Turkcell hisselerine el koymuştu. British Virgin Adaları'ndaki yasal süreçte Çukurova en başta temerrütlerin ve daha sonra da Alfa'nın teminatla ilgili haklarını kullanmasının doğasına dair muhtelif savlar ileri sürmüştü. Söz konusu savlar temyiz mahkemesi tarafından bütünüyle reddedildi. Mahkeme Alfa'nın 'sadece gerçekleşmiş bulunan temerrütlerle ilgili kredi sözleşmesinden doğan haklarını kullanmak üzere krediyi geri çağırarak teminata el koyduğunu' teyit etti.

CİHAN

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Türkiye'de corona virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 908 oldu

Türkiye'de corona virüsten hayatını kaybedenlerin…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Sağlık Bakanlığı son 24 saatte Türkiye'de 96 kişinin daha corona virüs…
Türkiye'de corona virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 908 oldu

Türkiye'de corona virüsten hayatını kaybedenlerin…

SON DAKİKA FLAŞ HABER... Sağlık Bakanlığı son 24 saatte Türkiye'de 96 kişinin daha corona virüs…
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler