Güncelleme: 21:31 TSİ 13 Aralık 2016 Salı
Haber detayı
Facebook'ta Paylaş

Ortalığı karıştıran gol kararı doğru mu? İşte cevabı...

Moussa Sow'un Antalyaspor'a attığı rövaşata golü hakem Cüneyt Çakır tarafından iptal edilirken spor yazarları kararın doğrulu konusunda ikiye ayrılmış durumda...
Ortalığı karıştıran gol kararı doğru mu? İşte cevabı...
Güncelleme: 21:31 TSİ 13 Aralık 2016 Salı

KURAL 12 NE DiYOR: FAULLER VE FENA HAREKETLER 2. ENDİREKT SERBEST VURUŞ

Tehlikeli Şekilde oynamak: Tehlikeli şekilde oynamak, topla oynamaya çalışırken başkasını (oyuncunun kendisi de dahil olmak üzere) sakatlama tehdididir ve yakındaki bir rakip oyuncunun sakatlanma korkusuyla topla oynamasının engellenmesi de bu duruma dahildir. Hakemin görüşüne göre, rakibe tehlikeli olmamak şartıyla, makas veya bisiklet vuruşuna izin verilir.

İşte spor yazarlarının Moussa Sow'un golüyle ilgili görüşleri;

Mehmet Demirkol: Gol iptali doğru

Etkili bir baskı kuramasalar da Antalya’nın 1-0 öne geçmesiyle oyunu rakip ceza sahasında oynamayı başardılar. Ancak bundan çıkan, Souza’nın bir volesiyle ve Sow’un gol değeri kazanamayan vuruşu oldu. Tabii ki bir Soweşata’ydı vuruş. Ve bu güzel gole yazık oldu. Peki iptal doğru muydu? 1.90 yükseklikte topa vururken rakibin kafasına da vuruyorsanız bu fauldür. Estetik ve Soweşata sürekliliği rekoru açısında yazık olsa da Çakır’ın kararı doğru. Advocaat 7. haftadan sonra bir plan buldu ve bundan yarışa ortaklık çıkardı. Ancak şampiyonluk yarışı 7 haftada 12 puan kaybetmiş bir takım için neredeyse imkansız bir görev. Hele de elinde sadece tek plan varsa. Lens ve Volkan’ı Çalımbay durdurunca bu görev daha da zorlaştı. Artık Fenerbahçe’nin 20 puan kayıp şansı var. Bu dönüş olursa küçük çaplı bir mucize olur.

Atilla Gökçe: Cüneyt Çakır çok eleştirilecek

Moussa Sow’un röveşatası heyecanı doruğa çıkardı ama, vuruş sırasında Senegalli’nin bacağı Chico’ya sertçe temas edince Çakır golü geçersiz saydı. Çakır bu kararı nedeniyle çok eleştirilecek. Ancak Sow, (vuruş sırasında) ayağını normalden daha yukarı kaldırarak rakibine de müdahale ettiği için faul yapmış sayıldı. Chico orada olmasaydı, biz Sow’un 6. röveşatasını izleyecektik.

Ahmet Çakar: Çakır'ın kararı yüzde 100 doğru

Dün gecenin en kritik pozisyonu Sow'un röveşata ile attığı ama sayılmayan golü. HakemCüneyt Çakır'ın kararı yüzde 100 doğru. Zira top kafa ile oynayacak yükseklikte. Yani yerden iki metre kadar yukarıda. Antalyasporlu defans oyuncusu topa kafayı vurmak için hamle yapıyor.

Aynı anda da Sow röveşata yapıyor ve gol oluyor. Çakır haklı olarak golü faul gerekçesiyle iptal ediyor. Bir röveşatada top kafayla oynanacak mesafedeyse ve rakip kafasını topa vurmak üzere oraya sokmuşsa bu röveşatada topa vursanız bile tehlikeli hareket kapsamına girer ve gol iptal olur. Bunun haricinde de F.Bahçeli oyuncular bazı pozisyonlarda penaltı beklediler ama Çakır, devam kararlarında haklıydı.

Mehmet Ayan: Buz gibi goldü

2. yarı daha derli toplu bir F.Bahçe izledik. Antalya’nın ilk yarıdaki forse eden haline dur diyen, ön tarafı daha kompakt oynayan, hücum merkezini öne biraz daha yaklaştıran sarı-lacivertlilerde oyuna ortak olan oyuncu sayısı arttı. Ancak o sıralarda Yekta’nın nefis golü gelince denklem değişti. Dick hoca, dik oynayan takımı uzun süre sonra klasik santraforlu 4-4-2’ye döndürdü. Kenar topları daha sık gelmeye başladı. Çabalar nafile kaldı. En etkililerinden birinde ise Sow’un röveşatası gol değeri kazanmadı. Bence buz gibi golü; hakem öyle değerlendirmedi.

Deniz Çoban: Kafaya temas var

Maçın en çok tartışılan anı ise Sow’un röveşatadan attığı golün faul gerekçesiyle iptal edilmesiydi. Oyun kuralları kitabında şu yazıyor: “Hakemin görüşüne göre rakibe tehlikeli olmamak kaydıyla makas veya bisiklet (röveşata) vuruşuna izin verilir. Eğer fiziki bir temas varsa, hareket bir direkt serbest vuruş ile cezalandırılabilen bir ihlal haline gelir.” Top kafayla oynama mesafesinde ve Antalyalı oyuncunun da oynama alanı içerisinde. Kurala göre, Antalyalı oyuncunun kafayla oynayacağı bu pozisyonda, Sow’un ayakla oynaması ve Antalyalı oyuncunun kafasına temas etmesi net bir şekilde faulü gerektiriyordu. Hakemin gol iptali doğru bir karardı.

Ersin Düzen: Bence goldü

Devreye gol yemeden girdiği için şanslı olan F.Bahçe, 2. yarıya etkili başladı. Enerjisi yüksekti, hırslıydı, üstündeki ölü toprağını atmıştı. Sarı lacivertliler beklenen baskıyı göstermişti ki, Yekta’nın mükemmel golü maçın hikayesini değiştirdi.

Advocaat'ın hamlesini golden önce bekliyordum. Alper’e 70 dakika nasıl sabretti anlamak mümkün değil. F.Bahçe, hücum olarak zayıf kaldıysa bunda Antalyaspor’un gerideki 4’lüsünün katkısı çok büyük. Üstelik Diego, çok erken sarı kart gördü.
Maçta Cüneyt Çakır’ın kritik kararları vardı. Yanlıştan, doğruyu bulamayız. G.Gönül’ün penaltısı yanlış, Alper’e verilmesi de ucuz olurdu. Ama Sow’un röveşatası kafa karıştırıcı. Sow, rakipten önce topa vuruyor ve ayağı Chico’nun kafasına vurduktan sonra geliyor.Hakem olsam golü veririm.

Gürcan Bilgiç: Doğru karar

Cüneyt Çakır'ın Moussa Sow'un golünü iptal etmesi "Tehlikeli hareket" olarak yorumlaması doğru karar. Çakır'ın, çok itiş-kakış içinde, bir çok aldatmaya kanarken, net hareketleri de "aldatma" sanarak devam ettirmesi de ilginçti. Yine de Fenerbahçe tarafı hakemden medet ummak yerine, "Neden böyle oldu?" sorusuna cevap aramalı.

Ömer Üründül: Gol fauldü

Sow yine bir röveşata ile ağları buldu. Ama hakem Cüneyt Çakır faul gerekçesiyle golü saymadı. Büyük itirazlara neden olsa da karar doğruydu. Bundan sonraki devam eden baskı da da beraberlik golü gelmedi.

Erman Özgür: Cüneyt Çakır haklıydı

Cüneyt Çakır, maçın tamamında iyi bir yönetim gösterirken, Sow’un attığı golü iptal kararında haklıydı.

Selçuk Dereli: Faul yok!

“Sow'un golünde bence faul yok. Pozisyonda topla oynayan Sow, kafayı sokan Chico. Ayrıca ilk yarıda M'Billa, ikinci devrede de Alper ceza sahasında indirildi. İki pozisyona da penaltı verilmeliydi.”

Muhittin Boşat: Kesinlikle faul

Bülent Yavuz: Sow'un hareketi faul. İptal kararı doğru.

Tümer Metin: "Futbol adına çok üzgünüm, muhteşem bir gol gitti. Ama karar doğru, faul"

Metin Tekin: "Pozisyonun faul olduğunu düşünüyorum" 

adv
Henüz yorum yapılmamış. Yorum yapmak için tıklayın
lütfen bekleyiniz
Yorumunuz:
Twitter
ANKET
Toplam 0 oylama
Oy Ver

Son Haberler Bölümler